Prawo do odstąpienia od umowy

  • 14 dni na odstąpienie od zamówienia
  • oświadczenie o odstąpieniu od umowy można złożyć w dowolny sposób

Jeśli się rozmyśliłam, czy muszę w ciągu 14 dni zwrócić towar, żeby uzyskać zwrot pieniędzy

Niekoniecznie. Od dnia otrzymania towary, kupujący ma 14 dni na poinformowanie sprzedającego o odstąpieniu od zamówienia i kolejne 14 dni na zwrot towaru do sprzedawcy, co daje tak naprawdę 28 dni.

Kto ponosi koszty związane z odesłaniem towaru?

W ramach odstąpienia od zamówienia kupujący odsyła towar na swój koszt. Co ważne, sprzedający powinien zwrócić kupującemu również koszt wysyłki zamówienia w pierwszą stronę, jeśli w momencie zakupu kupujący wybrał najtańszą udostępnioną przez sprzedającego metodę wysyłki. Posługując się przykładem:

Kupujący odsyłający towar za który zapłacił 100zł + 8zł za najtańszą przesyłkę z odbiorem w punkcie, otrzyma zwrot w wysokości 108zł.

Kupujący odsyłający towar za który zapłacił 100zł + 15zł za przesyłkę kurierską (pomimo możliwości wyboru opcji z tańszą formą przesyłki za 8zł), otrzyma zwrot w wysokości 108zł.

Czy mogę zwrócić towar zakupiony w sklepie internetowym, jeśli został rozpakowany?

Tak, z pewnymi zastrzeżeniami. Uproszczeniem zapisów ustawy będzie stwierdzenie, że konsument powinien obchodzić się z towarem i sprawdzać go tylko w taki sam sposób, w jaki mógłby to zrobić w sklepie stacjonarnym. W takim wypadku może oczekiwać zwrotu całej wartości towaru. Wszelkie działania wykraczające poza takie założenie, powodują pomniejszenie wartości zwracanego towaru. Tzn. można odstąpić od umowy, ale pomniejszona zostanie kwoty zwrotu. Jednakże grupę towarową taką jak kosmetyki należy rozpatrywać szczególnie, ponieważ po otwarciu opakowania tracą całkowicie na wartości (nie można ich ponownie użyć/odsprzedać ze względu na ochronę zdrowia lub ze względów higienicznych).

Czy mogę odstąpić od zamówienia i zwrócić towar bez paragonu/faktury?

Tak. Prawo konsumenckie dopuszcza uznanie odstąpienia od umowy bez paragonu, jeśli przedstawione zostaną inne dowody potwierdzające zwarcie tej transakcji. W przypadku zakupów w sklepie internetowym, jako dowody potraktowane mogą być: wydruk zamówienia, korespondencja elektroniczna, dowód wpłaty. W przypadku dokonania zakupu na firmę/fakturę, prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość w ramach tzw. 14 dniowego zwrotu nie przysługuje.

Czy wystarczy, że w meilu poinformuję o odstąpieniu od zamówienia?

Tak, nasi klienci mogą złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy w dowolny sposób, nawet telefonicznie. Zalecane jest jednak skorzystanie z form, które ułatwią obliczenie terminów i samo wykazanie faktu złożenia (np. za pośrednictwem poczty elektronicznej lub listownie).  Gotowe formularze można znaleźć na naszej stronnie www.outlet.silcare.com w zakładce Regulamin.

Czy w związku z tym mogę zwrócić towar zakupiony stacjonarnie, bezpośrednio w jednej z Drogerii Firmowych?

Prawo odstąpienia od zamówienia dotyczy jedynie umów zawieranych na odległość (w sklepie internetowym). Mimo iż ustawa nie nakłada na sprzedających takiego obowiązku, Drogerie Firmowe Silcare umożliwiają zwrot towaru w nienaruszonym stanie, w terminie 7dni od dnia zakupu. Zwrot taki odbywa się po przedstawieniu paragonu i podlega wymianie na bon zakupowy. Szczegółowych informacji odnośnie zasad, można zasięgnąć bezpośrednio w Drogerii Firmowej.